معماری
خانه » مصاحبه و گزارش » گفت و گو با مدیر کل بیمه های اشخاص بیمه پاسارگاد

گفت و گو با مدیر کل بیمه های اشخاص بیمه پاسارگاد

interview_with_the_director_of_insurance_entities-2
با توجه به اجرای آیین نامه های ۶۸ و ۶۸/۲ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پرسش های متعددی مطرح شده است. با توجه به رفع ابهامات و در پاسخ به نگرانی های نمایندگان فروش بیمه های عمر و تامین آتیه، مصاحبه ای با میر علی مطهری مدیر کل بیمه های اشخاص انجام شده است. امید است شرح این مصاحبه راه گشای فعالیت های نمایندگان سخت کوش بیمه پاسارگاد باشد.

*چندی پیش  بیمه مرکزی شرکت های  بیمه را نسبت به رعایت موازین آیین نامه ۶۸ ملزم نمود  و اذعان داشت در صورتی که شرکت های بیمه نسبت به رعایت مفاد قانونی آن اقدام ننمایند طبق مقررات مربوطه با آن ها برخوردخواهد شد ، بیمه پاسارگاد در این خصوص چه اقدامی انجام داده است ؟

بله در اوایل شهریور ماه سال قبل بیمه مرکزی لزوم رعایت بند ۳ آیین نامه شماره ۶۸/۱ (مکمل آیین امه بیمه های زندگی و مستمری) را مجدداً به کلیه شرکت ها اعلام کرد ، بند مذکور در مورد حداکثر نرخ سودفنی است که برای ۵  سال اول بیمه نامه ۱۸% و ۵ سال دوم ۱۵% و برای سال های مازاد بر۱۰ سال اول۱۰% در نظر گرفته شده  است ولی شرکت های بیمه و  همچنین بیمه پاسارگاد به تبع سایر شرکت ها در محاسبات خود مازاد بر ۱۰سال اول را  نیز ۱۵% در نظر می گرفتند.

از آن جا که بیمه پاسارگاد یکی از شرکت هایی است که بر حفظ  مقررات و آیین  نامه های بیمه مرکزی تأکید ویژه ای دارد جزء اولین شرکت هایی بود که نسبت به تطبیق بیمه نامه های خود با مقررات آیین نامه ۱/۶۸ اقدام و بیمه نامه های خود را از نیمه دوم آذرماه ۱۳۹۴ به بعد با  ملحوظات فوق صادر نمود.

ضمناً ستون مربوط به پیش بینی ها با درصدهایی بیش از آیین نامه نیز از نیمه دوم بهمن ۱۳۹۴ از جداول بیمه عمر و تامین آتیه حذف شد.

* در خصوص ابلاغیه اخیر بیمه مرکزی در مورد کاهش نرخ سود تضمینی بیمه های عمر براساس اجرای آیین نامه ۲/۶۸ از تاریخ اول شهریور ماه توضیحاتی ارائه فرمایید ؟

در سال۱۳۹۴ توسط  دولت نرخ  سود سپرده های بانکی در مقاطع مختلف  تغییر و کاهش پیدا کرد و با توجه به این که احتمال کاهش  در آینده نیز متصور است بیمه  مرکزی در مورد تضمین نرخ سود فنی که در آیین نامه شماره ۱/۶۸ پیش بینی شده بود طی جلسات  مختلفی که در سال جاری برای این  مطلب برگزار نمود در نهایت  نرخ سود فنی قبلی  را طی آیین نامه شماره ۶۸/۲ (مکمل آیین نامه بیمه های زندگی و مستمری) تغییر داد در نتیجه  متن زیر جایگزین بند ب ماده سوم آیین نامه شماره ۶۸ گردید :

نرخ سودفنی علی الحساب چیست ؟

حداکثر نرخ سودفنی برای دو سال اول مدت اعتبار بیمه نامه شانزده درصد ، برای دو سال بعد سیزده درصد و برای دوره مازاد بر چهار سال اول آن ده درصد تعیین می گردد. نرخ سود فوق الذکر علی الحساب بوده و سود حاصل از مشارکت در منافع موضوع این آیین نامه نیز به آن افزوده می شود.

با توجه به این که بیمه  عمر و تامین آتیه محصول  استراتژیک این شرکت است  و آمار نیز گویای اهمیت این محصول است. به همین منظور کمیته ای با عنوان کمیته کنترل و تأیید محاسبات فنی با حضور مدیر عامل محترم تشکیل گردید تا کلیه مسائل مربوط  به این رشته بیمه ای که از پیچیدگی های خاصی نیز برخوردار است را بررسی نموده و تصمیمات لازم در اسرع وقت گرفته و به اجرا بگذارد.

در این رابطه جلسات  متعددی برگزار شد و قبل از ابلاغ آیین نامه شماره ۶۸/۲ ، در اوایل مرداد ماه آگاهی لازم به کلیه افراد ذیربط مبنی بر احتمال تغییر نرخ سود فنی داده شد. همچنین تمهیدات لازم برای این تغییر مهم در نظر گرفته شد تا در زمان ابلاغ  بخشنامه دچار وقفه ای نگردیم.

محاسبات مربوط به تغییر  نرخ سود فنی در مرداد ماه انجام و در نرم افزار مربوط پیش بینی گردید و  به  محض ابلاغ آیین نامه شماره ۲/۶۸ که تاریخ تغییر مورد نظر را لازم الاجراء و از تاریخ ۰۱/۰۶/۹۵ اعلام کرده بود شرکت صدور بیمه نامه با انجام اصلاحات لازم را از ۰۱/۰۶/۹۵ اجرایی کرد. در نتیجه کلیه بیمه نامه های صادره از ۰۱/۰۶/۹۵ که تاریخ واریز وجه حق بیمه آن ها پس  از ۰۱/۰۶/۹۵ بود، محاسبات آن بر اساس آیین نامه شماره ۲/۶۸ انجام گردید.  به دلیل همین اطلاع رسانی به موقع به سازمان  فروش آمار صدور این بیمه نامه در مردادماه با بیش از ۶۰ درصد افزایش  نسبت  به ماه قبل به رقم ۶۸۳۳۶ فقره رسید.

بیمه عمر و تامین آتیه در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰ درصد از کل پرتفوی شرکت را تشکیل می دهد…

*به نظر شما این آیین نامه چه تأثیری در آمار فروش بیمه نامه عمر و تأمین آتیه خواهد داشت ؟

اصولاً فروش بیمه های  عمر کارسخت  و پیچیده ای است بخصوص در کشورهایی که تورم بالایی دارند همچنین تغییرات  مکرر در ساختار این  نوع بیمه نامه باعث اخلال  در عرضه  آن می گردد. کاهش نرخ سود در محاسبات ، می تواند فروش این نوع بیمه نامه را کند نماید ، ولی از آن جا که   این شرکت  از نمایندگان و سازمان فروش پویایی بهره مند است با پشتکار  بیشتر این عزیزان کما فی  سابق سهم  این شرکت از بازار بیمه به   مراتب بیش از سایر شرکت های بیمه خواهد بود .

*نمایندگان و شبکه فروش بیمه عمر و تأمین آتیه چه تدبیری در پاسخ به پرسش های بی شمار خریداران خود می بایست داشته باشند ؟

در حال حاضر کلیه شرکت های بیمه  ملزم به رعایت آیین  نامه شماره ۲/۶۸ از تاریخ۰۱/۰۶/۹۵ شده اند و در شرایط یکسانی قرار دارند. بنابراین نمایندگان و افراد فعال در سازمان فروش که با این شرکت همکاری می نمایند علیرغم تبلیغات کم بیمه پاسارگاد بدلیل وجهه  بسیار خوبی که این شرکت در صنعت بیمه کشور دارد ، عرضه این بیمه نامه به مراتب برای شان ساده تر از همکاران شان در سایر شرکت ها خواهد بود .

*اکنون  با حذف ستون پیش بینی های اندوخته ریاضی در جدول بازخرید بیمه های زندگی و تامین آتیه آمار فروش این  بیمه نامه چگونه است ؟
نگرانی اغلب نمایندگان فروش از حذف ستون اندوخته ریاضی این بود که باید این بیمه نامه با چه سودی به مردم عرضه کنند . در حال حاضر این وضعیت در بیمه پاسارگاد چگونه مدیریت شده است ؟

حذف ستون پیش بینی در جداول محاسبات بیمه نامه های عمر و تأمین آتیه به سود این شرکت بود بدلیل این که سود پیش بینی بیمه پاسارگاد با واقعیت امر تطبیق داشت و سود پیش بینی صرفاً با محاسبات ۱۸% و۲۰% تهیه می گردید ولی  این ارقام در شرکت های دیگر بیش از درصدهای مذکور بود بعضی از شرکت های تا ۲۵% نیز در محاسبات شان ستون پیش بینی تعیین کرده بودند که تفاوت زیادی در ۳۰ سال مدت بیمه نامه ایجاد می کرد و این امر باعث سردرگمی بیمه گذاران می گردید به همین دلیل بیمه مرکزی به خوبی به این مشکل پی برد و با پیگیری های لازم نسبت به حذف آن اقدام نمود . این امر باعث شد تا بیمه گذاران با شرایط یکسانی که ایجاد شده بود نسبت به انتخاب شرکت  بیمه خود اقدام  نمایند و با توجه به این که بیمه  پاسارگاد در عرضه  این بیمه  نامه کاملاً شناخته شده است فروش این بیمه  نامه توسط  نمایندگان راحت تر از سایر شرکت ها انجام می شود به همین دلیل نه تنها از حجم صدور بیمه نامه کاسته نشد بلکه فروش این بیمه نامه نسبت به دوره های مشابه قبل از رشد مطلوبی برخوردار می باشد. در مورد سود محاسباتی هم لازم  به یادآوری که این  سود در ستون تضمین  شده توسط شرکت حداقل سود بوده و شرکت با توجه به سرمایه گذاری هایی که از ذخایر این بیمه نامه بعمل می آورد تا ۸۵ درصد سود را بین بیمه گذاران خود تقسیم می نماید که این سود در طی  سالیان گذشته همواره بیش از ۱۸درصد بوده است.

*در صورتی که برخی از شرکت های بیمه نسبت به رعایت مفاد آیین نامه عمل ننمایند شرکت های بیمه و نمایندگان آن ها در بازار چه باید بکنند ؟

بیمه مرکزی همان طور که طی سال های گذشته همواره مشوق شرکت های بیمه برای  رشد این رشته بیمه ای بوده است در طی یک سال اخیر به شدت با شرکت هایی که مفاد آیین نامه ها را رعایت نکنند برخورد می کند. چنانچه نمایندگان و افراد فعال در سازمان  فروش در این رشته بیمه ای متوجه مواردی شدند که  شرکتی خلاف آیین نامه ها رفتار می کند با مستندات  لازم موضوع را  اعلام نموده تا این مدیریت مورد را مکتوب به بیمه  مرکزی اعلام و درخواست رفع آن را نماید.

*اگر توضیحات تکمیلی لازم می دانید شرح دهید ؟

این شرکت طی فعالیت خود که به ده سال نیز نرسیده است بیش از ۱.۳۰۰.۰۰۰ فقره بیمه نامه عمر و تامین آتیه صادره کرده است. صدور این تعداد بیمه نامه توسط ۷۵شعبه بیمه پاسارگاد و ۱۳۱ نمایندگی دارای مجوز انجام شده است. بیمه نامه های مذکور توسط ۲۵۳۸ نماینده-عمومی فعال، ۴۲۱ کارگزار فعال و سازمان فروش شامل ۲۳ مدیرارشد ، ۱۸معاون آموزش، ۳۴۷ مدیر فروش (۷۹ مدیرفروش از طریق نمایندگان عمومی و ۲۶۸ مدیرفروش مربوط به مدیران ارشد) ، ۶۵۹۰ نماینده عمر و تامین آتیه (که از این تعداد ۳۳۰۷نماینده از طریق نمایندگان عمومی و ۳۲۸۳ نماینده مربوط به سازمان فروش براساس آیین نامه شماره ۵۴ نمایندگی گرفته اند) همچنین ۲۲۲۰۵ نفر بازاریاب (۱۲۱۹۲ نفر توسط نمایندگان عمومی و ۱۰۰۱۳نفر به واسطه سازمان فروش) معرفی و صادر گردیده است.

بدیهی است صدور این تعداد بیمه نامه توسط همکاران در بیمه پاسارگاد قابل تقدیر است. از کلیه دست اندرکاران فروش و صدور این بیمه نامه که متحمل سختی ها و فشارهای زیادی در طی این مدت بخصوص طی سال  جاری و همچنین مرداد ۱۳۹۵ شده اند بدینوسیله تشکر و قدردانی خود و مدیریت ارشد شرکت را اعلام می نمایم.

یک نظر

  1. عابدين طوسی

    سلام
    جناب مطهری
    اميدوارم عزيزانی مثل شما هميشه در صنعت بيمه فانوس راه ما نمايندگان باشيد.
    موفق و سلامت باشيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *