معماری
خانه » اخبار بیمه پاسارگاد » بیمه پاسارگاد و نقش آن در صنعت بیمه-قسمت دوم

بیمه پاسارگاد و نقش آن در صنعت بیمه-قسمت دوم

قسمت دوم مصاحبه نقش بیمه پاسارگاد در صنعت بیمه کشور
با جناب آقای معصوم ضمیری مدیر عامل شرکت بیمه پاسارگاد

 • آیا به میزان سهام خود در این شرکت افزوده خواهد شد؟

– فعلاً حضور در این شرکت با همین مقدار سهم نیازهای ما را برطرف می سازد و برنامه ای برای افزایش درصد مالکیت نداریم.

 • اما شما در این شرکت با این میزان مالکیت، حضور مؤثری در ترکیب هیأت مدیره شرکت بیمه اتکایی ایرانیان ندارید؟ آیا این حضور توجیهی برای بیمه پاسارگاد دارد؟

– هیأت مدیره بیمه اتکایی ایرانیان به صورت اشخاص حقیقی اداره می شود و اعضای آن به صورت متخصصین و کارشناسان و به عنوان اشخاص حقیقی انتخاب می شوند؛ اما تنها بانک سرمایه از یک عضو حقوقی دراین شرکت برخوردار است. در شرکت بیمه اتکایی ایرانیان ترجیح این بوده که برای حضور در هیأت مدیره اعتبار به اشخاص داده شود تا به شرکت ها. اما همین ۶ درصد سهم در شرکت بیمه اتکایی ایرانیان برای حضور  غیر مستقیم در بازار بیمه اتکایی داخل و خارج از کشور برای ما کافی است.

 • با توجه به رشد خسارت های پرداختی ، سهم حق بیمه تولیدی این شرکت میان شرکت های بیمه فعال در کشور چه میزان است؟

– هیأت مدیره علاوه بر توسعه کمی تولید، توجه ویژه ای به حفظ ترکیب مطلوب پرتفوی شرکت دارد. بررسی و مقایسه اطلاعات مندرج در جـدول زیر نشان دهنده توفیق شرکت در سال ۱۳۹۴ می باشد.

 

رشته­ های بیمه سهم هر رشته نسبت به تولید مستقیم
بازار در سال ۱۳۹۴ شرکت در سال ۱۳۹۴
آتش سوزی ۴/۴ ۴/۲
بدنه اتومبیل ۶ ۸/۳
شخص ثالث و حوادث راننده ۴۲ ۹/۳۱
باربری ۸/۰ ۷/۰
مهندسی،انرژی و سایر بیمه های اموال ۵/۴ ۲/۳
مسئولیت ۹/۴ ۱/۵
*اشخاص ۴/۳۷ ۹/۵۲
جمع ۱۰۰ ۱۰۰

  * سهم بیمه­های زندگی در بازار بیمه کشور در سال ۱۳۹۴ که در جدول فوق جزء بیمه­های اشخاص منظور شده است، حدود ۹/۱۱ درصد می­باشد ، درحالی که این نسبت در تولید بیمه پاسارگاد برای سال مورد گزارش، معادل ۹/۳۸ درصد است .

 • در حال حاضر در میان شرکت های بیمه ، سهم شما از بازار بیمه چقدر است؟

– سهم ما از بازار بیمه ۷/۳ درصد است و در سال ۱۳۹۴رتبه ششم را در بازار بیمه کسب کردیم و فکر می کنم در سال جاری نیز این رتبه را  حفظ کنیم و حتی این  احتمال وجود دارد که یک یا دو رتبه نیز ارتقاء یابیم. حجم حق بیمه ما نیز با رشدی که در سال جاری وجود دارد تا ۱۱۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. اما در بیمه پاسارگاد مهم تر از عدد حق بیمه، ترکیب پرتفوی است. تنها شرکتی هستیم که بیش از ۵۰ درصد از حق بیمه تولیدی آن به بیمه عمر اختصاص دارد.

 • با توجه به کاهش سود فنی بیمه عمر و برخورداری آن از یک روند کاهشی، آیا اختصاص بخش بالایی از پرتفوی شما به بیمه عمر، آسیبی به روند سود آوری شما وارد نمی سازد؟

–  بیمه عمر بازاری است که تنها یک بخش آن نرخ سود فنی است. خوشبختانه ترکیب پرتفوی این شرکت طوری است که اکثر بیمه های عمر بخاطر ریسک فوت، حادثه و بیمه های درمانی که در بیمه عمر گنجانده شده فروش رفته اند، لذا کاهش نرخ سود فنی در تولید این مجموعه چندان مؤثر نخواهد بود. از سوی دیگر در سه سال گذشته، جدا از سود فنی، این شرکت مشارکت در منافع هم به بیمه گذاران خود داده است. در واقع بازده سرمایه گذاری ها در شرکت به قدری مناسب بوده است که علاوه بر سود فنی بین ۲ تا ۵/۳ درصد، سود حاصل از مشارکت نیز به بیمه گذاران تعلق گرفته اسـت. به احتمال زیاد امسال هم این روند ادامـه خواهـد یافت و حتی با تعـداد بیمه نامه های موجود یعنی یک میلیون و سیصد هزار فقره، رشد مناسب تری هم خواهیم داشت. شرکت های بیمه تازه وارد  برای صدور بیمه نامه های عمر ، نیاز به زمان زیادی برای جلب اعتماد مردم دارند، اما بیمه پاسارگاد با کسب اعتماد مردم و عمل به تعهدات خود در کنار  توزیع مشارکت در منافع، طی ۳ ،۴ سال گذشته بین بیمه گذاران خود، این اطمینان را به آن ها داده است که آن ها را بر اسـاس سود واقعی خود مشارکت می دهد؛ بنابراین کاهش نرخ سود فنی بیمه های عمر برای ما مشکل ساز نیست و تنها برای آن هایی که می خواهند در این بازار وارد شوند شاید سخت باشد. ضمن این که تعلق بیمه پاسارگاد به یک گروه مالی، مردم و بیمه گذاران را مطمئن تر می سازد که بیمه نامه های  آن ها به عدم ایفای تعهدات، منجر نخواهد شد.

 • آیا بیمه پاسارگاد افزایش سرمایه ای از محل تجدید ارزیابی دارائی های خود  داشته است؟

– تجدید ارزیابی به مفهوم افزایش سرمایه نداشته ایم. اما برای محاسبه توانگری این تجدید ارزیابی صورت گرفته است که خارج از دفاتر به عنوان گزارش به بیمه مرکزی ارایه شده است؛ اتفاقاً از رقم بالایی نیز برخوردار هستیم. دارایی های شرکت که در سال های گذشته خریداری شده است برای توسعه شبکه شعب، امروز به دارایی های بسیار با ارزشی برای مان تبدیل شده است. اما به رغم افزایش قیمت این دارایی ها، در دفاتر همان قیمت تمام شده آن ها لحاظ شده است.

 • به رغم مناسب بودن سود عملیاتی شرکت شما، بالا بودن هزینه های عمومی و اداری، سبب شده است تا بخش اعظم این سود از میان برود، علت بالا بودن این هزینه ها چیست؟ آیا برنامه ای برای کاهش آن دارید ؟

–  هزینه های اداری و عمومی بیمه پاسارگاد مجموعه ای از هزینه ها است که رقم عمده آن مربوط به هزینه استهلاک ساختمان های بیمه پاسارگاد در شهرستا ن ها و شعب مختلف است؛ اما این هزینه ها را نباید هزینه نقدی در نظر گرفت. در واقع این مسأله نه تنها هزینه نیست بلکه افزایش ارزش دارایی هم داشته ایم.

 • اما این هزینه در صورت های مالی بیمه پاسارگاد همیشه لحاظ شده و از سود عملیاتی آن کم کرده است!

– درست است اما شرکت دارایی هایی را خریداری کرده است که بخشی از این منابع مالی لازم برای تأمین این دارایی ها، سالیانه از محل هزینه استهلاک تأمین می شود که به تدریج فاصله قیمت روز و قیمت دفتری دارایی ها بیشتر خواهد شد.  این به نفع شرکت است و برای تقویت بنیه شرکت سیاست خوبی است. انتظار داریم فاصله مابه التفاوت بخشی از دارایی های شرکت در سال آینده به دلیل مستهلک شدن دارایی ها در دفاتر افزایش یابد. یعنی شرکت اندوخته پنهان داشته باشد تا به این واسطه در کنار اقلام دفتری شرکت، اقلام بازاری آن از اعداد بالایی برخوردار باشد.

 • برای فعالیت منسجم در بازار سرمایه به عنوان بخشی از سرمایه گذاری های تان آیا برنامه ای دارید؟

– در حال حاضر  معاملات این مجموعه در بازار سرمایه به طور مستقیم از سوی خود ما انجام می شود. تا زمانی که بازار سرمایه تحت تأثیر نوسانات تند قرار دارد با حجم کمی در این بازار فعالیت می کنیم. اما در حال تدارک مقدمات تأسیس شرکت سرمایه گذاری مشترک با بیمه اتکایی ایرانیان هستیم که با بهبود بازار سرمایه از طریق آن حضور مؤثرتری در بازار سرمایه داشته باشیم.

 • پس با تشکیل این شرکت به طور مستقیم در بازار سرمایه حضور نخواهید یافت؟

– فعالیت ما به طور مسقیم و غیر مستقیم در این بازار خواهد بود. در حال حاضر  پرتفوی مناسبی در بورس داریم.

 • برآورد و پیش بینی شما از وضعیت نرخ بیمه نامه هایی که در آن ها فعالیت دارید در سال جاری و بعد چیست؟  آیا این نرخ کاهش یا افزایشی خواهد داشت؟

– بیشـترین بخش فعالیت این شرکت در رشته بیمه عمـر است که سود فنی آن را هم بیمه مرکزی تعیین مـی کند. لذا نـرخ ها تقریباً نرخ های کنترل شده ای است. اگر شرکت های بیمه ، به وعده های خود به بیمه گذاران به درستی عمل کنند، این نرخ کاملا مناسب است. در آیین نامه شورای عالی بیمه تحت عنوان مشارکت در منافع، سودی برای بیمه گذار پیش بینی و تعهد شده است که  ۸۵ درصد سود واقعی بیمه گر که از سرمایه گذاری ذخایر ریاضی بیمه نامه عاید می شود، ما بین بیمه گذاران به تناسب ذخیره ریاضی آن ها تقسیم شود.

 • یعنی شرکت های بیمه هیچ مشکلی از بابت نرخ بیمه نامه های عمر ندارند؟

– خیر. نرخ های حداقلی که بیمـه مرکزی  تعیین کرده، مقداری محتاطـانه تعیین شده که خوب است. در واقع شرکت های بیمه نباید وعده هایی به بیمه گذاران خود دهند که در آینده نتوانند به آن عمل کنند.

 • در نهایت برنامه های شرکت شما برای توسعه فعالیت هایش چگونه است؟

– بیمه پاسارگاد تجربه بسیار موفقی در زمینه توسعه بیمه های عمر داشته است. به طوری که این تجربه می تواند در رشته های دیگر هم به کار گرفته شود. در واقع علت موفقیت بیمه پاسارگاد در بیمه عمر ناشی از دو مسأله است:

۱- شبکه فروشی که تربیت کرده است. پس در بخش های دیگر نیز اگر تیم فروش را به خوبی تربیت کنیم، می توانیم موفق باشیم.

۲) سیستم نرم افزاری مناسب برای آن طراحی کرده است. پس اگر هر رشته ای را به عنوان محصول جدید تلقی کنیم و در آنجا هم  IT را به کمک گیریم، می توانیم در  ساده سازی شبکه فروش موفق باشیم.

 • سال گذشته بیمه مرکزی ذخیره ای را از محل بیمه شخص ثالث از شرکت های بیمه کم کرد که به واسطه آن اکثر شرکت های بیمه ای از یک تعدیل منفی برخوردار شدند. آیا در سال جاری احتمال مواجه شما با این ریسک وجود دارد؟

– در محاسبات ما خیر! چرا که امسال در بیمه شخص ثالث نه تنها رشد نداشتیم بلکه با کاهش هم مواجه بودیم. بیمه پاسارگاد اصولاً در بیمه شخص ثالث قصد توسعه ندارد. سهم بیمه شخص ثالث در فعالیت های این مجموعه روز به روز کاهش می یابد. بنابراین از نظر ذخایر علی الاصول نباید مشکلی داشته باشیم.

 • برآورد و ارزیابی شما از میزان تحقق سود اعلام شده چیست؟ در واقع آیا این بودجه از تعدیل مثبت برخوردار خواهد شد یا صرفاً همان سود اعلامی را محقق خواهید کرد؟

– روند سال جاری نشان می دهد که این سود محقق خواهد شد. فعلا اطلاعات ۵ ماهه این نوید را می دهد که در تحقق سود پیش بینی شده سال ۱۳۹۵ مشکلی نخواهیم داشت. اما اگر وضعیت بازار بهتر باشد ممکن است این سود از تغییر برخوردار شود. اما فعلاً قطعی نیست که بتوان  آن را اعلام کرد. این مساله پس از ورود به ۶ ماهه دوم سال مشخص می شود.

مطلب پیشنهادی

نشست سرپرست منطقه ۱۰ با رئیس و کارکنان شعبه آمل

برگزاری نشست مشترک سرپرست منطقه ۱۰ با رئیس و کارکنان شعبه آمل در نشست مشترک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *