معماری
خانه » اخبار بیمه پاسارگاد » بیمه پاسارگاد و نقش آن در صنعت بیمه-قسمت اول

بیمه پاسارگاد و نقش آن در صنعت بیمه-قسمت اول

رونمایی از بیمه نامه جدید تا پایان سال مالی

 شرکت های بیمه به رغم نقش مؤثرشان در توسعه اقتصادی کشور، تنها از ضریب نفوذ نزدیک به دو درصدی از تولید ملی برخوردارند. با وجود دارابودن  این صنعت از پتانسیل های لازم برای تأمین منابع مالی و سرمایه گذاری در بسیاری از بخش های اقتصادی کشور، رقابت های غیرمنطقی در خدمات بیمه و بالابودن نرخ سود بانکی مانع از تحقق سرمایه گذاری های شرکت های حاضر در این صنعت شده است. اما با این حال نمی توان از نقش این صنعت به عنوان یکی از نهادهای مهم در بازار سرمایه غافل شد.

در این میان اگر شرکت بیمه ای پیشرو و حرفی برای گفتن داشته باشد توانایی خود را با ارائه بیمه نامه های جدید به اثبات می رساند.

گفتگوی زیر صحبت های جناب آقای معصوم ضمیری در خصوص آخرین اقدامات بیمه پاسارگاد در عرصه اقتصادی کشور با  ماهنامه بورس امروز است که مشروح آن را می خوانیم:

*با توجه به الزام شرکت های بیمه برای افزایش سرمایه خود تا پایان سال ۱۳۹۵ در فعالیت بیمه ای مختلط به ۲۵۰ میلیارد تومان و در بیمه اتکایی به ۴۰۰ میلیارد  تومان، در این فرصت باقی مانده، برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ ضمن آن که در صورت های مالی سود انباشته مناسبی نیز وجود دارد، چه میزان از سود انباشته به افزایش سرمایه اختصاص خواهد یافت؟

– به موجب تصمیمات مجمع فوق العاده شرکت در سال ۱۳۹۴، مقرر شد که سرمایه شرکت ۸۰ درصد افزایش یابد. بر این اساس در مرحله نخست سرمایه بیمه پاسارگاد از ۱۱۳ به ۲۰۴ میلیارد تومان افزایش یافت، اما برای حفظ مجوز بیمه اتکایی، باید سرمایه شرکت به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد؛ بنابراین به موجب آخرین مصوبه مجمع فوق العاده ، افزایش سرمایه  ۱۰۰ درصدی در برنامه سال ۱۳۹۵ قرار گرفت. اما بیمه مرکزی برای افزایش سرمایه شرکت های بیمه نظر مجددی ارایه داد که وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را پذیرفته است، به موجب این پیشنهاد سرمایه لازم برای انجام کلیه عملیات بیمه مستقیم و بیمه اتکایی در شرکت های بیمه به جای ۴۰۰ میلیارد تومان، ۲۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. امابرای عملیاتی شدن آن در انتظار مصوبه هیأت دولت هستیم. در صورت ابلاغ مصوبه دولت در سال جاری، به جای ۱۰۰ درصد، ۲۵ درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته خواهیم داشت.  با توجه به این که برای پرداخت سود سال مالی ۱۳۹۴ از یک فرصت ۸ ماهه برخورداریم ( تا پایان اسفندماه)، لذا در صورت تأیید پیشنهاد بیمه مرکزی از سوی هیأت دولت و ابلاغ آن، ۲۵۰ میلیارد تومان را امسال از محل سود سال ۱۳۹۴ که هنوز به سهامداران پرداخت نشده، سرمایه شرکت را به ۲۵۰میلیارد تومان افزایش خواهیم داد. اما اگر به هر علتی هیأت دولت با پیشنهاد بیمه مرکزی موافقت نکرد؛ مصوبه مجمع عمومی اسفند ماه را یعنی افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را اجرا خواهیم کرد تا سرمایه شرکت به ۴۰۰ میلیارد تومان برسد؛ ۲۵ درصد از این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و ۷۵ درصد آن آورده نقدی سهامداران خواهد بود.

* با توجه به افزایش ۱۵ درصدی نرخ دیه در سـال جاری، تخفیفی در حق بیمه، بیمه نامه های شخص ثالث برای مشتریان خود قائل می شوید؟
– در صدور بیمه نامه های شخص ثالث، کاملاً بر اساس قانون جدید عمل می کنیم. به موجب قانون جدید، سقف تخفیف های خاص تعیین  شده است؛ بر این اساس ما نیز به گروهی از بیمه گذاران تخفیف ۵/۲ درصدی را اعطا خواهیم نمود، در صورتی که بازار بیمه این میزان تخفیف را به صورت عام برای همه بیمه گذاران قایل شده است، بر این اساس ما نیز این میزان تخفیف را به صورت عام برای تمام بیمه گذاران بیمه پاسارگاد در نظر گرفته ایم.

* محصول جدیدی در سال ۱۳۹۵ خواهید داشت؟
محصول جدیدی که از سوی این مجموعه به بازار عرضه خواهد شد محصولی است که با توجه به تغییر نحوه  سکونت مردم در کلان شهرها از تک واحدهای مسکونی به مجتمع های مسکونی ، طراحی شده است. در واقع برای مجتمع های مسکونی با مجموعه ریسک های آن اعم از اموال ساکنان آن، بخش مشاعات و تأسیسات، نیروی انسانی مانند نگهبان، سرایدار و بخش مسئولیت های آن ها باید بیمه نامه جدیدی طراحی شود. طبق قانون تملک آپارتمان ها و مجتمع ها، مسئولیت هیأت مدیره می تواند در قالب یک بیمه نامه ارائه شود. این مساله به عنوان محصول جدید بیمه پاسارگاد محسوب می شود که در حال تعریف شرایط فروش آن هستیم. فروش این بیمه نامه نیز از کلان شهرها مثل تهران آغاز خواهد شد.

همان طور که ذکـر شد، بیمه نامه جامع مجتمع های مسکونی پوشش بیمه ای جامع در مقابل خطراتی که مجتمع های مسکونی را تهدید می کنند طراحی شده و پوشش بیمه ای مذکور در سه بخش بیمه اموال، بیمه مسئولیت و هزینه های اضافی و تکمیلی ارائه خواهد شد. در بخش بیمه اموال ساختمان یا ساختمان های مجتمـع مسکونی شامل کلیه مشاعات و تأسـیسات، اثاثه واحدهای مسکونی، اتومبیل های مستقر در پارکینگ حداکثر تا ظرفیت مجاز پارکینگ مجتمع ، اثاثه و تجهیزات مستقر در قسمت های مشترک مجتمع مسکونی از قبیل  لابی ، سالن اجتماعات و دفتر هیأت مدیره تا مبلغ معینی که در بیمه نامه درج شده را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین در بخش بیمه مسئولیت مدنی ، خسارت بدنی وارد به کارگرانی که چه به صورت تمام وقت و چه به صورت پاره وقت برای انجام یک کار مشخص در مجتمع حضور دارند و اشخاص ثالث و ساکنین مجتمع که در محل مجتمع حضور دارند و یا منشاء حادثه در مجتمع باشد ، تحت پوشش این بیمه نامه قرار خواهند گرفت.

* می توان انتظار داشت که در پایان سال مالی ۱۳۹۵ از این محل سودی برای شرکت محقق شود؟
– این محصول برای سال ۱۳۹۶ است . مقدمات آن را امسال آماده می کنیم اما از  ابتدای سال آینده یکی از محصولات قابل عرضه و فروش در بازار خواهد بود.

*  شاهد ورود هیأت های خارجی بی شماری به کشور با توجه به توافق هسته ای صورت گرفته هستیم؛ آیا بیمه پاسارگاد هم درخواستی از سوی سرمایه گذاران خارجی داشته است؟
– شرکت های علاقمند به حضور در صنعت بیمه کشور به دو گروه تقسیم می شوند؛ گروه  اول علاقمند به فعالیت بیمه ای به صورت اتکایی هستند که در صورت فراهم بودن شرایط، در سال های آینده می توان آن ها را جایگزین قرارداد اتکایی داخلی با بیمه مرکزی کرد. در انجام این امر هم از شرکت های برخوردار از درجه بندی قابل قبول در سطح بین المللی  استفاده خواهد شد. اما گروهی از  این سرمایه گذاران خارجی علاقمند هستند که با خریداری بخشی از سهام شرکت های بیمه، در این شرکت ها به صورت مستقیم حضور داشته باشند. به طوری که شرکت بیمه پاسارگاد حداقل از سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان متقاضیانی دارد که در مذاکرات اولیه با آن ها، اطلاعات مالی و برنامه های آینده شرکت نیز در اختیار آن ها قرار گرفته است. منتهی بیمه پاسارگاد در پذیرش سرمایه گذار خارجی  اهدافی را دنبال می کند و بر اساس این که این سرمایه گذاران کدام یک از این اهداف را محقق خواهند کرد، انتخاب خواهند شد. باید این نکته را خاطر نشان کنم که بیمه پاسارگاد و گروه مالی پاسارگاد در جریان سرمایه گذاری خارجی نیاز مالی ندارند. پس در پذیرش سرمایه گذاران خارجی، هدف اول ما تأمین نیاز مالی نیست؛ آنچه که حائز اهمیت است و به عنوان جذب سرمایه گذار خارجی، به این متقاضیان اعلام شده، بحث توسعه محصولات جدید با استفاده از پتانسیلی است که آن ها در بازار بین المللی به خصوص در بیمه های عمر دارند. نکته دوم آموزش است؛ شرکت های برخوردار از توان فردی، علمی و حرفه ای قوی، در اولویت قرار دارند تا تیم سرمایه انسانی بیمه پاسارگاد را تحت آموزش خود قرار داده و این مجموعه را از نظر علم، فن و  دانش روز بیمه ای و در سطح بین المللی به روزرسانی نمایند؛ پس الویت انتخاب این دو موضوع است:

۱) ارایه یا فراهم آوردن شرایط توسعه محصولات جدید به ویژه در بخش بیمه های عمر

۲) برخورداری از پتانسیل کافی برای آموزش سرمایه انسانی بیمه پاسارگاد

* ارزهای کسب شده از محل بیمه نامه های صادره ارزی توسط بیمه پاسارگاد بر اساس چه نرخی تسعیر می شود؟
– نرخ های ارز کاملاً نرخ مبادله ای است، اصلاً متفاوت نیست؛ چرا که طبق مقررات بیمه مرکزی، باید منابع ارزی شرکت های بیمه به نرخ مبادله ای تسعیر  شود. در حال حاضر نرخ ارز به صورت محافظه کارانه و با احتیاط دیده شده است، اما در صورت یکسان سازی این نرخ، به نظر می رسد که رقم این نرخ از نرخ مبادله ای بیشتر باشد. با توجه به برخورداری شرکت از  ۲۳ میلیون دلار سپرده ارزی،  شرکت از محل تسعیر نرخ ارز و تفاوت موجود میان نرخ مبادله ای با این نرخ جدید، منتفع خواهد شد.

* با توجه به اجرای برجام و تسهیل فعالیت های بین المللی، آیا برنامه ریزی برای انجام فعالیت های بیمه ای خارج از کشور خواهید داشت؟
– ارتبـاط شرکت با بازار بین المللی بیشتر در رابطه با پوشش بیمه نامه هایی است که توسط بیمه پاسارگاد صادر می شود. همچنین در  بازار های بین المللی برای شرکت های تابعه بانک پاسارگاد و گروه مالی، بیمه اتکایی را به عنوان پوشش بیمه ای خریداری می کنیم. اما برای حضور در بازار بین المللی بیمه اتکایی، ترجیح بیمه پاسارگاد بر این است که این شرکت در شرکت بیمه اتکایی ایرانیان یک سهم غالب داشته باشد تا به این واسطه به صورت مستقیم در تیررس بازار بین المللی قرار نگیرد. در حال حاضر بیمه پاسارگاد بعد از بانک سرمایه دومین سهامدار عمده شرکت بیمه اتکایی ایرانیان است. در واقع در نظر داریم تا با سهامداری ۶ درصدی در  شرکت بیمه اتکایی ایرانیان در بازار اتکایی آینده کشور چه داخلی چه خارجی سهمی داشته باشیم.

ادامه در قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

نشست سرپرست منطقه ۱۰ با رئیس و کارکنان شعبه آمل

برگزاری نشست مشترک سرپرست منطقه ۱۰ با رئیس و کارکنان شعبه آمل در نشست مشترک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *